SZKOŁA PODSTAWOWA
im. Marii Konopnickiej w Radolinie
>>> 2021-10-24 --> id: 666
W niedzielę 10 października 2021 r. miał miejsce XXI Dzień Papieski zorganizowany przez Fundację “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obchodom tegorocznego Dnia Papieskiego przyświecał hasło “Nie lękajcie się!” – słowa te wypowiedział św. Jan Paweł II na placu św. Piotra w Rzymie podczas homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978r.
Uczniowie z naszej szkoły również brali udział w obchodach tego dnia. Dziewczynki z klasy IV/V pomogły w oprawie liturgii Mszy Świętej oraz w corocznej zbiórce pieniędzy przed kościołem, na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości.
Nowe stypendia można też ufundować wysyłając SMS o treści "STYPENDIA" na nr 74 265.
Barbara Jarońska
>>> 2021-10-23 --> id: 665
Z okazji Waszego Święta
my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopcu:
Ciastek - tylko tych najsłodszych
Samochodów - tylko tych najszybszych
Zabaw - tylko najweselszych
Przygód - tylko najciekawszych ...
i butów - takich, co najlżejsze,
w których wszędzie mógłbyś dotrzeć!
Z okazji Dnia Chłopca, dziewczynki wraz z wychowawcami oraz rodzicami wspólnie przygotowały różne atrakcje. Znalazło się coś dla ducha i dla ciała, ponieważ w klasach pojawiły się specjalne zadania i zabawy, w których chłopcy musieli wykazać się pomysłowością i sprytem oraz różnymi umiejętnościami. W każdej klasie pojawiły się też smakołyki do schrupania oraz słodkości przygotowane przez rodziców. Nie brakowało też tańca i wesołej zabawy. Było bardzo miło i sympatycznie!
Barbara Jarońska
>>> 2021-10-22 --> id: 664
W dniu 28 września obchodziliśmy w naszej szkole Święto Jabłka. Celem obchodów ,,Nietypowego dnia’’ było propagowanie zdrowego odżywiania się, a przede wszystkim zachęcenie do codziennego spożywania jabłek. Najstarsze informacje o wielkoowocowych odmianach pochodzą z wykopalisk w Turcji w Chatal Huyak datowanych na 4500 lat p.n.e.
W Odysei (1200 lat p.n.e.) Homer opisując sad Odyseusza na wyspie Itaka wspomina o 10 odmianach jabłoni. Obecnie w uprawie na świecie jest ponad 10 tysięcy odmian uprawnych jabłoni. Wszyscy w tym dniu mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat jabłek i delektować się ich smakiem gatunku King® Roat .Sponsorem jabłek na ten szczególny dzień było Gospodarstwo Sadownicze ,,Konsad’’ z Modły Królewskiej.
W tym dniu odbyły się zajęcia biblioteczne w grupach przedszkolnych .W zajęciach uczestniczyła p. Dyrektor Alina Kozłowska oraz pedagog szkolny p. Bernadetta Kucharska. Celem zajęć była integracja dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu jego walorów zdrowotnych i ożywczych. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Niespodziankę dla najmłodszych przygotowali uczniowie klas I- III z koła aktorskiego, które przedstawiły utwór J. Brzechwy pt. „Entliczek - Pentliczek”. Dzieci ćwiczyły również sprawność manualną, wykonując czerwone jabłuszko z bibuły. To był bardzo ciekawy dzień w przedszkolu.
Wszystkie podejmowane działania dostarczyły dzieciom wiele radości, a jednocześnie zwróciły uwagę na korzyści wynikające ze spożywania jabłek.
Magdalena Lewartowska
>>> 2021-10-12 --> id: 668
12 października w Hali Widowisko-Sportowej w Golinie odbyły się Mistrzostwa Gminy Golina w unihokeju dziewcząt i chłopców rocznik 2007-2008.
W kategorii chłopców nasi zawodnicy zdobyli I miejsce, natomiast w kategorii dziewcząt nasze zawodniczki zajęły III miejsce.
WIELKIE GRATULACJE DLA ZAWODNIKÓW I ŻYCZYMY KOLEJNYCH SUKECESÓW !
>>> 2021-10-11 --> id: 663
„Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł”
Leonardo da Vinci
10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym oraz ulepszanie opieki medycznej nad chorymi psychicznie.
JAK DBAĆ O ZDROWIE PSYCHICZNE?
Myśl pozytywnie
Uśmiechaj się
Jedz zdrowo
Odpoczywaj
Wysypiaj się
Unikaj używek
Ruszaj się
Dbaj o znajomości
Zadbaj o samoocenę
Rozwijaj swoje pasje i zainteresowania
Przyglądaj się swoim emocjom
Szukaj wsparcia
W razie potrzeby – skontaktuj się ze specjalistą
W naszej szkole radą i wsparciem uczniom oraz rodzicom służy pedagog szkolny.
Bernadeta Kucharska
>>> 2021-10-06 --> id: 662
1 października 2021 r. w godzinach: od 17.00 do 20.00 uczniowie klasy VIII wzięli udział w IV evencie edukacyjnym „Noc Zawodowców”, która została zorganizowana przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie przy współpracy z Zespołem Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego w Koninie.
„Noc Zawodowców” jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce, która ma na celu promocję szkolnictwa branżowego i technicznego.
Podczas tego wydarzenia uczniowie szkół podstawowych w interaktywny i innowacyjny sposób zapoznawali się z możliwością kształcenia w poszczególnych zawodach w subregionie konińskim, a także uczestniczyli w wielu atrakcjach związanych z rozwojem zawodowym w kontekście ekologii i nowych technologii. Dodatkowo mogli skorzystać z doradztwa edukacyjno – zawodowego i wziąć udział w konkursach z cennymi nagrodami.
Dzięki Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Koninie, który realizuje ekologiczny transport publiczny – uczniowie odbyli wizyty studyjne w nowoczesnych konińskich przedsiębiorstwach.
Miło nam poinformować, że podczas „Nocy Zawodowców” uczniowie klasy VIII wzięli udział w pierwszym, międzyszkolnym Konkursie „Koło Fortuny Zawodowców”.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna „Zawodowców” w składzie: Michalina Kurleto, Piotr Smuśkiewicz i Dominik Czerniak, którzy rywalizując z drużynami z innych szkół wykazali się ogromną wiedzą z zakresu zawodów i kompetencji przyszłości zdobywając II miejsce konkursie!
Składamy serdeczne gratulacje! Jesteśmy z Was dumni!
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.
Zapraszamy do obejrzenia relacji : Noc Zawodowców
Bernadeta Kucharska
>>> 2021-10-02 --> id: 661
W środę 23 września w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Radolinie odbyła się lekcja otwarta na którą przybyła Pani Dyrektor Alina Kozłowska i zaproszeni nauczyciele. Lekcja pokazowa odbyła się w klasie pierwszej z edukacji przyrodniczej, której celem było poznanie „Co jest potrzebne roślinom do życia” . Nauczycielem prowadzącym lekcję była Pani Barbara Jarońska, która na początku lekcji przedstawiła główne jej cele czyli: zrozumie, jaki jest wpływ żyznej gleby na prawidłowy rozwój roślin, prowadzenie obserwacji i hodowli przyrodniczej, wyciąganie wniosków, kształtowania umiejętności porównywania, analizy, syntezy, abstrahowania, przewidywania, wyjaśniania i wnioskowania oraz współpracy w grupie zgodnie z ustalonymi zasadami.
W części nawiązującej nauczycielka zadała zagadkę, której rozwiązaniem było pojęcie "roślina". Przypomniane zostały podstawowe wiadomości dotyczące roślin, a następnie dzieci w pracy zespołowej wykonały ilustrację przedstawiającą drzewo, trawę i krzew. Następnie w oparciu o własne obserwacje i wykonaną pracę zadaniem uczniów było wymienić cechy przedstawionych roślin, znaleźć ich wspólne cechy oraz zdefiniować pojęcie „ roślina”.
W następnej części zajęć nauczycielka zaprezentowała kilka krótkich filmów dydaktycznych, dzięki którym uczniowie dowiedzieli się jak rosną rośliny, co sadzimy, a co siejemy. Na podstawie obejrzanego materiału i własnych obserwacji zadaniem uczniów było wyciągnięcie wniosków, że rośliny lubią wodę, światło, dobre podłoże a swoim wyglądem informują nas o tym jak się czują. Po zapoznaniu się z podanym materiałem dzieci wykonały zadania w karcie pracy.
W ostatniej części bloku edukacyjnego w miała miejsce swobodna interpretacja ruchowa opowiadania czytanego przez nauczyciela- dzieci przy cichej muzyce zgodnie z treścią czytanego tekstu zmieniają pozycję i ruchem ją ilustrują. Dzięki temu uczestnicy mogli sami poczuć się jak kiełkujące ziarenko.
W końcu przeszliśmy do małego klasowego laboratorium, gdzie poznawaliśmy właściwości gleby. Mając do dyspozycji ziemię, piasek, lupy łyżki, wodę i filtry uczniowie mogli samodzielnie badać obecności organizmów żywych i szczątków roślinnych w ziemi i piasku, określić kolor gleby i piasku oraz sprawdzić, z której próbki woda szybciej przecieknie, jaki ma wtedy kolor, w którym słoiku zebrało się jej więcej. Dzieci z pomocą nauczyciela sformułowały wnioski ze swoich obserwacji i zabrały się za przygotowanie uprawy doświadczalnej. W przyniesionych do szkoły słoikach z ziemią i piaskiem zasiały w nich nasiona owsa i podlały. Z pomocą nauczyciela oznakowały swoje hodowle i postawiły słoiki w dobrze oświetlonym miejscu, aby poczekać na efekty, w którym podłożu lepiej urosną roślinki.
Podsumowując pracę uczniów nauczycielka pochwaliła wysiłek uczniów, ich zaangażowanie, pomysłowość, wypowiedzi i aktywność wskazując na efekty ich pracy jakim jest założona hodowla roślin. Natomiast uczniowie wyrazili swoje opinie na temat odbytych zajęć przyklejając zielone listki na przygotowanej ilustracji krzewu. Jeżeli uczeń wszystko zrozumiał i pozytywnie ocenia zajęcia- miał przykleić listek na krzewie. Jeżeli czegoś nie zrozumiał lub jego ocena była negatywna miał przykleić listek pod krzewem na dole kartki. Ku zadowoleniu Pani prowadzącej wszystkie listki znalazły się na krzaczku :)
Barbara Jarońska
>>> 2021-09-24 --> id: 660
Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi Nasza Radolina proponuje mieszkańcom Radoliny, okolicznych wiosek oraz całej gminy Golina, by na dwa dni przenieśli się w przeszłość i poczuli się jak nasi praojcowie Słowianie. Po raz pierwszy odbędą się w Radolinie warsztaty florystyczne oraz warsztaty tańca z ogniem.
>>> 2021-09-21 --> id: 659
„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska, której w tym roku przyświeca hasło “Myślę, więc nie śmiecę”. Jej celem jest edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami postanowili przyłączyć się i posprzątać swoją najbliższą okolicę. W akcji wzięły udział oddziały przedszkolne i wszyscy uczniowie klas 1 – 8. Uczniowie otrzymali worki (do szkła, do papieru i tworzyw sztucznych) i jednorazowe rękawiczki. Uczniowie i nauczyciele zbierali stare butelki, słoiki i papiery. Tereny wokół szkoły, park i najbliższa okolica zostały oczyszczone z wszelkiego rodzaju śmieci.
Bernadeta Kucharska