SZKOŁA PODSTAWOWA
im. Marii Konopnickiej w Radolinie
>>> 2021-12-03 --> id: 688
„Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.
Program został zbudowany na założeniu, że małe dzieci można nauczyć radzenia sobie z problemami i trudnościami, dzięki czemu będą lepiej funkcjonować w młodości i w życiu dorosłym, korzystając z tych umiejętności.
Realizując zajęcia, nie mówimy dzieciom, co mają robić, ani: "To rozwiązanie jest dobre, a tamto złe". Natomiast zachęcamy dzieci do analizowania sytuacji życiowych i zastanawiania się nad możliwościami postępowania w tych sytuacjach.
Program pokazuje także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość i jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile.
W trakcie zajęć pojawia się wiele okazji do zabawy, ćwiczeń i rozmów o sprawach ważnych na tym etapie życia, o przyjaźni, o zmianach, jakie zachodzą w nas i wokół nas, o sukcesach i porażkach oraz sposobach radzenia sobie z trudnościami. Dzieci dowiadują się, że potrafią znaleźć rozwiązanie, że warto i można prosić o pomoc, a także uczą się okazywać pomoc innym.
Bernadeta Kucharska
>>> 2021-11-29 --> id: 682
Uczniowie klas 4-7 uczestniczą w zajęciach rozwijających uzdolnienia i kreatywność (plastycznych) podczas których tworzą, szkicują i doświadczają – co jest niezwykle ważne dla rozwijającego się młodego człowieka. Zajęcia te uwrażliwiają uczniów na piękno, a także przyczyniają się do odczuwania pozytywnych doznań estetycznych. W czasie działań artystycznych uczestnicy nie tylko rozwijają swoje uzdolnienia, ale mogą również poznać życie i dzieła wybitnych twórców podczas wirtualnych spacerów.
Na jednym z takich wirtualnych spacerów odwiedziliśmy Muzeum w Suwałkach, gdzie wędrując po mieście poznaliśmy dom, w którym urodziła się i mieszkała patronka naszej szkoły – Maria Konopnicka. Zobaczyliśmy miejsca, gdzie chodziła na spacery z rodzicami, dowiedzieliśmy się, gdzie pracował jej ojciec oraz poznaliśmy wiele innych ciekawych miejsc XIX – wiecznych Suwałk.
Bernadeta Kucharska
>>> 2021-11-29 --> id: 683
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same czytać. Był to dzień, na który uczniowie czekali z utęsknieniem. Pierwszoklasiści zapoznali się z regulaminem bibliotek szkolnej, księgozbiorem odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki.
Na pamiątkę uczniowie otrzymali książki z Projektu,, Mała książka- duży człowiek’’ – Pierwsze abecadło , która będzie im przypominała o tym uroczystym wydarzeniu. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. I wreszcie przyszedł czas na wypożyczenie pierwszej książeczki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa. Założenie karty bibliotecznej i pierwsze wypożyczanie książek dało dzieciom dużo radości i powodu do dumy.
Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.
Magdalena Lewartowska
>>> 2021-11-26 --> id: 681
„Klub Ortograffiti” począwszy do listopada zagościł w naszej szkole. Wszyscy klubowicze w formie aktywnych zadań, zabaw, ćwiczeń z wykorzystaniem zeszytów Ortograffiti pracują nad poprawą techniki czytania, pisania czy rozumienia tekstu. Trenują pamięć, sprawność językową i ortograficzną, a przede wszystkim odkrywają swoje mocne strony i rozwijają motywację do nauki.
Dziękujemy Wydawnictwu Operon za materiały: teczki, zeszyty, naklejki i ołówki. Czujemy się zaopiekowani ;) Teraz będziemy jeszcze bardziej błyszczeć w naszej szkole!
Kluby Ortograffiti objęło swoim patronatem Polskie Towarzystwo Dysleksji.
Bernadeta Kucharska
>>> 2021-11-24 --> id: 677
W środę 17 listopada odbyła się wycieczka klas 0-III do Torunia w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Celem przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” ma być wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Dzięki środkom z programu dzieci i młodzież będą mogli poznawać ważne miejsca oraz wydarzenia związane z historią Polski istotne dla naszej pamięci oraz zbiorowej tożsamości. Będą mogli bezpośrednio doświadczać przeszłości i odkrywać ją w ciekawy sposób. W ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” nasza szkoła otrzymała dofinansowanie 80 proc. całkowitego kosztu wycieczki, który wyniósł 5000 zł.
W pilotażowej edycji programu „Poznaj Polskę” Ministerstwo Edukacji zaproponowało 4 obszary edukacyjne:
1. Śladami Polskiego Państwa Podziemnego.
2. Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
3. Kultura i dziedzictwo narodowe.
4. Największe osiągnięcia polskiej nauki.
Wyjazd do Torunia przebiegał właśnie pod kątem trzeciego punktu ze wskazanych obszarów - śladami dziedzictwa narodowego, kulturowego i naukowego.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Torunia z przewodnikiem z Domu Toruńskich legend w stroju historycznym. Zobaczyliśmy Ratusz i inne zabytki na toruńskiej Starówce, pomnik Mikołaja Kopernika gdzie nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia a następnie udaliśmy się przed dom astronoma , w którym obecnie mieści się muzeum. Podczas zwiedzania Torunia zapoznaliśmy się z jego historią i znanymi toruńskimi legendami. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżą, z którą związana jest np. legenda o pewnym zakochanym zakonniku. Kolejnym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy seans filmowy pt:. " Kolorowy kosmos"- podczas którego uzyskaliśmy dużo ciekawych informacji na temat kolorów gwiazd, planet i całego kosmosu. Wszystko podane było przy akompaniamencie radosnej muzyki i wirującej nad naszymi głowami kopule pełnej kolorów. Po seansie udaliśmy się na obiad. Oczywiście nie mogło zabraknąć czasu na zakup pamiątek, szczególnie pierników, z których to miasto słynie.
Następnie przejechaliśmy autokarem do Fortu IV- to przykład doskonale zachowanego obiektu fortecznego zewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń z końca XIX wieku. Dzięki wyjątkowej atmosferze tego miejsca mogliśmy się przenieść w czasie do wieku pary i telegrafu. Trasa zwiedzania wiodła poprzez część koszarową podziemnymi tunelami do części bojowej, w której można zobaczyć stanowiska ochrony dna fosy. Absolutnym hitem dla dzieci było zwiedzanie Fortu pod komendą pruskiego żołnierza. Jednak największą atrakcją było pieczenie pierników. W Forcie odbyły sie warsztaty na których wcieliliśmy się w fortecznych kuchcików i pod czujnym okiem mistrzów cechowych zrobiliśmy (być może pierwszy w swoim życiu) piernik dekoracyjny. Tutaj powitała nas pani przebrana w strój z epoki, w której żył Kopernik i wyjaśniła, z jakich produktów składają się pierniki. Pomogła nam też podczas własnoręcznego wypieku pierników według starych, tradycyjnych receptur. Warsztatom towarzyszyła prezentacja, konkurs oraz poczęstunek toruńskimi pierniczkami.
Na zakończenie tych zajęć otrzymaliśmy wykonane przez nas pierniki oraz certyfikat.
Zadowoleni i pełni wrażeń w takt marszu „lewa, prawa” wróciliśmy do autokaru i udaliśmy się w drogę powrotną.
Barbara Jarońska
>>> 2021-11-24 --> id: 680
Nasza szkoła przystąpiła do akcji “Przepisujemy Hobbita” organizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy.
W 2022 r. przypada 130 rocznica urodzin J.R.R Tolkiena, wielkiego poligloty i miłośnika słów, twórcy własnych alfabetów i języków. Jedną z proponowanych wszystkim uczestnikom aktywności jest stworzenie unikatowych egzemplarzy książek wybitnego pisarza - "Hobbita" oraz "Władcy Pierścieni".
Otrzymaliśmy do przepisania maszynopis A4. Każdy fragment podzieliliśmy na mniejsze i włączyliśmy do akcji uczniów i nauczycieli, którzy zaczęli już działać. Efekty poznacie w grudniu, kiedy zostanie postawiona ostatnia kropka!
Wart dodać, że biblioteka z Warszawy otrzymała 1100 zgłoszeń z różnych placówek (w tym i od nas), instytucji, firm, czy osób prywatnych (z Polski i zza granicy) i rozesłała ponad 2,5 tys. fragmentów tekstów.
Bernadeta Kucharska
Magdalena Lewartowska
>>> 2021-11-23 --> id: 679
Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodziliśmy w naszej szkole w trzeci czwartek listopada. Wcześniej, bo w poniedziałek na lekcjach wychowawczych nauczyciele przedstawili uczniom prezentację o szkodliwości palenia tytoniu i sposobach zerwania
z nałogiem.
„Epidemia” palenia papierosów zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie, w tym prawie 600 tysięcy osób niepalących. Negatywne konsekwencje palenia papierosów są powszechnie znane, ale wciąż z każdym rokiem coraz więcej osób zaczyna palić. Warto pamiętać, że e – papierosy również wywierają negatywny wpływ na zdrowie.
Na zaprzestanie palenia nigdy nie jest za późno. O tym przekonywali nasi uczniowie przygotowując plakaty zachęcające do rzucenia tego zgubnego nałogu i przestrzegające przed konsekwencjami palenia. W czwartek w naszej szkole specjalną lekcję na ten temat przeprowadziła Pani Kozioł z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.
Osoby uzależnione od tytoniu mogą zgłosić się po pomoc do lekarza rodzinnego lub specjalistycznych poradni. Możliwość uzyskania pomocy osobom palącym oferuje również Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca pod numerem telefonu 801 108 108.
Bernadeta Kucharska
>>> 2021-11-22 --> id: 675
"Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”
J. Piłsudski
Sto trzecią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie i przedszkolaki naszej szkoły uczcili wierszem i pieśnią. Uczestniczyli w konkursach i przeglądach o tematyce patriotycznej organizowanych przez Dom Kultury i Bibliotekę Publiczną w Golinie. Wśród laureatów znalazł się Dominik Czerniak, uczeń klasy VIII, który zaprezentował wiersz Wł. Broniewskiego pt. „Bagnet na broń” oraz zespół muzyczny kl. III- V z piosenką pt. „Moja Ziemio, ukochana”.
Uczniowie mieli także swój udział w gminnych obchodach tego wielkiego święta w Golinie w prezentacjach artystycznych, a poczet sztandarowy reprezentował naszą szkołę również podczas mszy św. za Ojczyznę w Kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej.
Na uroczystym apelu w szkole 10 listopada gościliśmy pana burmistrza Mirosława Durczyńskiego oraz zastępcę burmistrza panią Annę Górzną.O godzinie 11.11 wszyscy zaśpiewali hymn państwowy przyłączając się do ogólnopolskiej akcji „Szkoły do hymnu”. Montaż słowno- muzyczny wprowadził zebranych w atmosferę wspólnego świętowania, którego celem było również rozbudzenie wśród młodych postawy patriotyzmu oraz polskiej tożsamości narodowej.
Agnieszka Waliniak