SZKOŁA PODSTAWOWA
im. Marii Konopnickiej w Radolinie
>>> 2023-01-24 --> id: 801
W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów podczas ferii zimowych w dniu 23 odbyło się spotkanie profilaktyczno – edukacyjne z funkcjonariuszami z Posterunku Policji w Golinie. Policjanci omówili zasady bezpieczeństwa w trakcie gier i zabaw na świeżym powietrzu oraz podczas uprawiania sportów zimowych. Panowie przedstawili również zasady zachowania się wobec osób nieznajomych, a także poinformowali uczniów, do kogo należy zwrócić się o pomoc w przypadku zagubienia się w obcym miejscu. Na koniec wspomnieli o bezpiecznych zachowaniach w sieci.
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
Pamiętajcie jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
• Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody.
• Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic.
• Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew.
• Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru.
• Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.
• Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.
• Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.
• Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.
• Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych.
• Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy.
• Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.
• Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów.
Życzymy udanych ferii zimowych!!!
Bernadeta Kucharska
>>> 2023-01-16 --> id: 800
Czytam sobie to program wydawniczy do nauki czytania oraz akcje społeczne promujące czytelnictwo.
11 stycznia odbyła się lekcja biblioteczna ,,Titanic – marzenie o wielkości" – na podstawie książki Z. Staneckiej „Historia Pewnego Statku”. W lekcji uczestniczyła klasa 3, która realizuje program w roku szkolnym 2022/2023 jak również uczniowie z zajęć świetlicowych nauczyciele oraz Pani Dyrektor. Na początku zajęć bibliotekarz przedstawił i zaprezentował cykl książek ,,Czytam sobie’’, którymi dysponuje biblioteka szkolna. Zajęcia rozpoczęły się głośnym przeczytaniem książki ,,Historia pewnego statku’’. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wsłuchiwali się w niesamowitą historię statku. Titanic był brytyjskim liniowcem pasażerskim, obsługiwanym przez White Star Line, który zatonął na północnym Atlantyku 15 kwietnia 1912 roku po uderzeniu w górę lodową podczas swojego dziewiczego rejsu z Southampton w Anglii do Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych. Z szacunkowej liczby 2224 pasażerów i załogi na pokładzie zginęło ponad 1500. Uczniowie zaznajomili się ze słownictwem związanym z żeglugą morską, jak np. kajuta, trap czy kuk. Oglądali rysunki statku, mogli na mapie świata i globusie prześledzić kurs Titanica . Mogli również obejrzeć zdjęcia polskiego statku ,,Batory ’’, który był polskim statkiem pasażerskim, ostatnim polskim liniowcem na regularnej linii transatlantyckiej. Był w latach 1968–1988 statkiem flagowym Polskich Linii Oceanicznych. Na zakończenie zajęć wykonywali papierowe statki sztuka origami. Celem lekcji było przede wszystkim zachęcanie dzieci do samodzielnego czytania książek, wzbogacenie słownictwa dzieci o słowa opisujące statek, zachęcenie dzieci do kreatywnego myślenia i twórczości plastycznej.
Magdalena Lewartowska
>>> 2023-01-11 --> id: 798
>>> 2023-01-06 --> id: 804
Święta Bożego Narodzenia to wspaniały czas, w którym spotykamy się z najbliższymi osobami, w kręgu rodziny i przyjaciół. Taki właśnie rodzinny klimat panował w naszej szkole w czwartkowe przedpołudnie. Jak co roku spotkanie wigilijne skupiło z nami wszystkich tych, którzy chcą się spotkać w gronie społeczności szkolnej, a także z zaproszonymi gośćmi.
Już tradycyjnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej zaprezentowali program artystyczny.
Jako pierwsze zaprezentowały się dziewczęta z koła muzycznego. W wykonaniu Zuzanny Kurleto i chórku muzycznego wysłuchaliśmy świątecznych utworów : „ Świąteczny czas” oraz „ Skrzypi wóz”. Dziewczynki do występów przygotowała pani Agnieszka Waliniak.
Następnie na scenie wystąpiło koło aktorskie przygotowane przez panią Magdalenę Lewartowską, które przekazało nam kilka ciepłych słów o Mikołaju.
Na zakończenie zaprezentowali się uczniowie z klasy III, IV i V
w przedstawieniu bożonarodzeniowym „ Światłość przychodzi na świat”. Z wielkim przejęciem i zaangażowaniem mali artyści odegrali swoje role i przypomnieli wszystkim sceny zapowiadające nadejście Mesjasza od proroka Izajasza aż po sceny rozgrywające się w stajence betlejemskiej, tułaczkę Maryi i Józefa, pokłon pasterzy i monarchów. Wszystkiemu świetności dodały utwory muzyczne przeplatające się z występami młodych artystów.
W czasie spotkania mieliśmy też okazję usłyszeć miłe słowa skierowane od Burmistrza Gminy Pana Mirosława Durczyńskiego, Księdza Proboszcza Andrzeja Czubaszewskiego oraz Pani Dyrektor Aliny Kozłowskiej. Także Pan Radny – Krzysztof Szymański złożył wszystkim obecnym życzenia świąteczne i przekazał słodycze dla całej społeczności szkolnej.
Po części artystycznej udaliśmy się do swoich sal na wigilie klasowe.
Barbara Jarońska
>>> 2022-12-17 --> id: 796
12 grudnia 2022 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I – III i IV – VIII z Panią Policjant z Komendy Miejskiej w Koninie. Tematem spotkania były zagadnienia dotyczące cyberprzemocy i bezpieczeństwa w sieci. Pani Policjant ostrzegała uczniów przed udostępnianiem w Internecie swoich danych osobowych, zdjęć i różnego rodzaju filmików. Wytłumaczyła też i omówiła terminologię związaną ze stosowaniem wszelkiego rodzaju przemocy z wykorzystaniem Internetu oraz prawne skutki takich działań.
Celem tej prelekcji było kształtowanie wzrostu świadomości uczniów na temat niebezpieczeństw i prawidłowych, bezpiecznych zachowań w Internecie.
Bernadeta Kucharska
>>> 2022-12-16 --> id: 794
Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. W tym roku w ramach współpracy z KGW w Radolinie mogliśmy upiec je na sali OSP w Radolinie. Grupy przedszkolne oraz klasy I- III wraz z wychowawcami przygotowali ciasto, a później każdy wycinał pierniczki z foremek. Upieczone pierniczki następnie ozdobiono. Ta kulinarna zabawa zaowocowała również nawiązaniem koleżeńskich relacji między uczniami.
Dziękujemy KGW w Radolinie za gościnność :)
Magdalena Lewartowska
>>> 2022-12-12 --> id: 793
Konkursy literackie o tematyce bożonarodzeniowej na stałe wpisały się do grudniowego kalendarza imprez organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Golinie wraz z filią w Przyjmie oraz punktem bibliotecznym w Kawnicach.
Zadaniem uczniów, którzy wzięli udział w konkursie było przeprowadzenie i napisanie wywiadu o zwyczajach bożonarodzeniowych oraz wykonanie do niego ilustracji.
Z naszej szkoły doceniono następujących uczniów: Jakuba Kubackiego, Nadię Szczepańską, Paulinę Czerniak, Nadię Kasprzyk i Franciszka Grzesiaka. Uczniowie pracowali pod kierunkiem p. Bernadety Kucharskiej. Wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe.
Celem konkursu organizowanego przez bibliotekę było zainspirowanie dzieci do podjęcia prób literackich oraz rozwijanie ich wrażliwości i wyobraźni.
Bernadeta Kucharska