SZKOŁA PODSTAWOWA
im. Marii Konopnickiej w Radolinie
>>> 2023-02-22 --> id: 806
Dom Kultury w Golinie zaprasza do udziału w konkursie, którego celem jest propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palm w obrzędowości ludowej.
Szczegóły w załączniku -> Regulamin konkursu
>>> 2023-02-22 --> id: 807
W dniu 22 lutego 2023 roku uczniowie klasy VIII z wychowawcą i Dyrektor szkoły panią Aliną Kozłowską udali się z wizytą do Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie im. Fryderyka Chopina. Szkoła ta znajduje się na terenie przepięknego, zabytkowego parku, w otoczeniu doskonale zmodernizowanej bazy dydaktycznej.
Ósmoklasistów przyjęła w swoim gabinecie Dyrektor szkoły pani Anna Matczak – Gaj i zapoznała młodzież z ofertą edukacyjną ZSEU, aktualnymi zasadami rekrutacji oraz przybliżyła uczniom historię szkoły. Natomiast po kampusie szkoły oprowadziła nas pani pedagog Monika Kieliszak.
Informacje o Zespole Szkół Ekonomiczno -Usługowych w Żychilnie dostępne na stronie szkoły -> www.zychlin.edu.pl
Dziękujemy Dyrektor ZSEU pani Annie Matczak – Gaj oraz pani pedagog Monice Kieliszak za przedstawienie oferty kształcenia Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie naszym ósmoklasistom.
Bermadeta Kucharska
>>> 2023-02-02 --> id: 803
imgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgW dniu 27 stycznia 2023 roku w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa pod hasłem „STOP uzależnieniom i cyberprzemocy!”, która była podsumowaniem działań profilaktycznych prowadzonych w naszej szkole i kształtowaniem większej świadomości wśród uczniów na temat uzależnień i cyberprzemocy.
Tego dnia sala gimnastyczna wyglądała zupełnie inaczej niż zwykle – zamieniła się w salę balową, a to za sprawą pięknej dekoracji i kolorowych balonów oraz szybko zapełniła się miłośnikami tańca i dobrej zabawy w pięknych strojach karnawałowych. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Nad muzyczną oprawą imprezy czuwał DJ Piesik.
Podczas zabawy karnawałowej, Samorząd Uczniowski prowadził mały sklepik, w którym można było znaleźć dla siebie coś słodkiego oraz loterię fantową z ciekawymi gadżetami. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humory dopisywały zarówno dzieciom, nauczycielom, jak i rodzicom. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się konkursy prowadzone w trakcie trwania balu.
Za ufundowanie nagród serdecznie dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Szczególne podziękowania składamy Radzie Rodziców za przygotowanie wspaniałego poczęstunku dla dzieci.
Bernadeta Kucharska
>>> 2023-02-01 --> id: 805
imgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgW Szkole Podstawowej w Radolinie zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
Dnia 25 stycznia w grupie dzieci najmłodszych oraz klas I- III odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie pani Dyrektor Alina Kozłowska przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami a pani Magdalena Lewartowska zaprosiła wszystkich do obejrzenia występów przygotowanych przez dzieci oraz ich wychowawczynie.
Na początku zaprezentowały się przedszkolaki, które podczas wywiadu prowadzonego przez Panią Emilię udzielały odpowiedzi za co kochają swoje babcie i dziadków, cały ich występ uświetnił na zakończenie pięknie zatańczony „Bałwankowy Rap”, który wywołał wiele radości na twarzach wszystkich gości. Przedszkolaki zostały przygotowane przez panie Emilię Napierałę i panią Agnieszkę Kołodziejczak.
Następnie w swoich wierszach dla babć i dziadków zaprezentowała się klasa I i II przygotowane przez panią Agnieszkę Waliniak i panią Barbarę Jarońską. Dzieci poprzez wiersze i piosenkę „ Odlotowa babcia” mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.
Na zakończenie wystąpili uczniowie z klasy III przygotowane przez panią Magdalenę Lewartowską, które również wierszami oraz piosenką
„ Mój dziadku miły” podkreśliły jak wiele zawdzięczają swoim babciom i dziadkom.
W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała. Rodzice przygotowali dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy i herbaty, a dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były nimi piękne wykonane portrety.
„Kochane babcie, drodzy dziadkowie, życzymy Wam dużo zdrowia, pomyślności i radości z obserwowania jak lato Waszego życia – czyli Wasze wnuki rozwijają się i dorastają. Zachęcamy wszystkich ,aby nie szczędzili swojego czasu na wychowywanie naszego młodego pokolenia. Niech Wasze doświadczenie i pogoda ducha pozytywnie wpływają na otaczających Was ludzi”
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę rodziców za przygotowanie słodkiego poczęstunku i pomoc w obsłudze podczas całej uroczystości :)
Barbara Jarońska
>>> 2023-01-27 --> id: 802
imgimgimgimgimgimgimgimgW dniu 26 stycznia 2023 roku uczniowie klas I – III i oddziałów przedszkolnych uczestniczyli w zajęciach profilaktyczno - edukacyjnych „Bądź z innej bajki”, które zostały przeprowadzone przez funkcjonariuszy z Posterunku Policji w Golinie pod czujnym okiem reportera „Gazety Policyjnej” p. Andrzeja Chylińskiego z Warszawy.
Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że zagrożenia, z którymi mogą się zetknąć w wirtualnym świecie, są równie prawdziwe jak i te, które pojawiają się w świecie realnym. Internet jest kopalnią wiedzy i rozrywki, a jednocześnie nie można zapominać, że jest też źródłem niebezpieczeństw.
Na zajęciach wykorzystane zostały materiały w postaci krótkich bajek, które są świetnym wstępem do rozmowy z dziećmi o cyberzagrożeniach. Uczniowie z uwagą oglądali krótkie bajki o: „Czerwonym Kapturku”, „Złotej Rybce”, „Śpiącej Królewnie” i aktywnie uczestniczyli w pogadance prowadzonej przez panów policjantów. Dzieci dowiedziały się, co może spotkać je w sieci i jak sobie z tym poradzić. Atrakcyjna forma współczesnych animacji opartych na znanych baśniach sprawiła, że bajki są ciekawe oraz dodatkowo uzupełnione są o materiały typu: podcast, w którym eksperci dzielą się sposobami radzenia sobie
z internetowymi zagrożeniami.
Dodatkowo panowie policjanci opowiedzieli uczniom o swojej pracy, z jakich nowoczesnych technologii korzystają i do czego one służą. Udzielili też uczniom kilku cennych wskazówek dotyczących poruszania się po drodze i właściwych zachowań w domu. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali edukacyjne kolorowanki „Z Pyrkiem bezpieczniej”.
Bernadeta Kucharska
>>> 2023-01-24 --> id: 801
imgW trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów podczas ferii zimowych w dniu 23 odbyło się spotkanie profilaktyczno – edukacyjne z funkcjonariuszami z Posterunku Policji w Golinie. Policjanci omówili zasady bezpieczeństwa w trakcie gier i zabaw na świeżym powietrzu oraz podczas uprawiania sportów zimowych. Panowie przedstawili również zasady zachowania się wobec osób nieznajomych, a także poinformowali uczniów, do kogo należy zwrócić się o pomoc w przypadku zagubienia się w obcym miejscu. Na koniec wspomnieli o bezpiecznych zachowaniach w sieci.
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
Pamiętajcie jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
• Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody.
• Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic.
• Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew.
• Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru.
• Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.
• Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.
• Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.
• Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.
• Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych.
• Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy.
• Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.
• Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów.
Życzymy udanych ferii zimowych!!!
Bernadeta Kucharska
>>> 2023-01-16 --> id: 800
imgimgimgimgimgimgCzytam sobie to program wydawniczy do nauki czytania oraz akcje społeczne promujące czytelnictwo.
11 stycznia odbyła się lekcja biblioteczna ,,Titanic – marzenie o wielkości" – na podstawie książki Z. Staneckiej „Historia Pewnego Statku”. W lekcji uczestniczyła klasa 3, która realizuje program w roku szkolnym 2022/2023 jak również uczniowie z zajęć świetlicowych nauczyciele oraz Pani Dyrektor. Na początku zajęć bibliotekarz przedstawił i zaprezentował cykl książek ,,Czytam sobie’’, którymi dysponuje biblioteka szkolna. Zajęcia rozpoczęły się głośnym przeczytaniem książki ,,Historia pewnego statku’’. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wsłuchiwali się w niesamowitą historię statku. Titanic był brytyjskim liniowcem pasażerskim, obsługiwanym przez White Star Line, który zatonął na północnym Atlantyku 15 kwietnia 1912 roku po uderzeniu w górę lodową podczas swojego dziewiczego rejsu z Southampton w Anglii do Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych. Z szacunkowej liczby 2224 pasażerów i załogi na pokładzie zginęło ponad 1500. Uczniowie zaznajomili się ze słownictwem związanym z żeglugą morską, jak np. kajuta, trap czy kuk. Oglądali rysunki statku, mogli na mapie świata i globusie prześledzić kurs Titanica . Mogli również obejrzeć zdjęcia polskiego statku ,,Batory ’’, który był polskim statkiem pasażerskim, ostatnim polskim liniowcem na regularnej linii transatlantyckiej. Był w latach 1968–1988 statkiem flagowym Polskich Linii Oceanicznych. Na zakończenie zajęć wykonywali papierowe statki sztuka origami. Celem lekcji było przede wszystkim zachęcanie dzieci do samodzielnego czytania książek, wzbogacenie słownictwa dzieci o słowa opisujące statek, zachęcenie dzieci do kreatywnego myślenia i twórczości plastycznej.
Magdalena Lewartowska
>>> 2023-01-11 --> id: 798