SZKOŁA PODSTAWOWA
im. Marii Konopnickiej w Radolinie
>>> 2023-10-17 --> id: 864
W niedzielę, 15 października 2023 r. w Polsce po raz 23. obchodzony był Dzień Papieski, któremu w tym roku towarzyszyło hasło: “Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Tegoroczne hasło nawiązywało do orędzia , które św. Jan Paweł II zapisał na kartach encykliki Evangelium Vitae, w której Papież przypomniał o godności i wartości ludzkiego życia, a także wskazał w jaki sposób budować „cywilizację życia”. Jak co roku również w naszym kościele, po Mszy świętej, w której oprawę włączyły się Daria, Dominika Paulina, Wiktoria i Zuzanna - uczennice klasy VII, odbyła się zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości. Zebrane środki zostały przekazane na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
W poniedziałek 16 października minęło także 45 lat od chwili wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem, a także najmłodszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego od 1864 r. Z tej okazji w szkole miała miejsce symboliczna prezentacja materiałów związanych z działalnością Papieża Polaka oraz wystawa prac przygotowanych przez uczniów, upamiętniająca drogę do świętości Karola Wojtyły od Jego narodzin, aż po proces kanonizacyjny.
Barbara Jarońska
>>> 2023-10-17 --> id: 868
Jesień to czas zbiorów ziemniaków. Z tej okazji we wtorek 17 października przedszkolaki oraz klasy I-III obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się skąd pochodzi ziemniak, jakie potrawy można z niego przygotować. Uczniowie klas młodszych rozbudziły swoją wyobraźnię i stworzyły fantastyczne „Ziemniaczane Stworki - Potworki” . Natomiast przedszkolaki wykonywali stemple wycięte z ziemniaka. W tym dniu dzieci mogły skosztować gotowanych ziemniaków w mundurkach oraz frytek, a Samorząd Uczniowski włączając się przygotował pyszne zapiekane placki.
Magdalena Lewartowska
>>> 2023-10-13 --> id: 865
„Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu”- myśl tę wypowiedziała Eliza Orzeszkowa, a ponieważ jest jak najbardziej aktualna, zasługuje dziś na przypomnienie z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, którą obchodziliśmy w tym roku.
14 października 1773 roku Sejm Rzeczpospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej - pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest jako Dzień Nauczyciela.
W piątek 13 października z tej też okazji odbył się w szkole uroczysty apel. Prowadzące : Weronika i Vanessa z klasy szóstej serdecznie powitały zgromadzonych gości:
• Księdza proboszcza Andrzeja Czubaszewskiego;
• Radnego Gminy Golina Pana Krzysztof Szymańskiego;
• Emerytowanych nauczyciel: Panią Izabelę Kaczmarek i Panią Alinę Politańską –Pisula;
• Panią Dyrektor Alinę Kozłowską i Grono Pedagogiczne;
• pracowników obsługi i administracji;
• przybyłych rodziców i społeczność szkolną.
Program artystyczny rozpoczęły przedszkolaki ze starszymi kolegami i koleżankami z „Zerówki” piosenką pt.: „ Uwierz w siebie”. Następnie zaprezentowała się Magdalena Gauza z klasy drugiej w piosence pt: Różowe okulary” oraz Vanessa Laskowska w utworze „ Zacznij od Bacha”.
Na zakończenie akademii wystąpiła klasa trzecia ze swoim programem artystycznym.
Święto Edukacji Narodowej było też okazją, żeby chociaż raz w roku podziękować nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły, za przekazywaną wiedzę i trud włożony w kształtowanie młodych serc i umysłów. Nie zabrakło symbolicznych upominków od Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców.
Barbara Jarońska
>>> 2023-10-12 --> id: 867
W środę 11 października 2023 roku w naszej szkole odbyło się gminne spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej, połączone z wręczenie Nagród Burmistrz Goliny, w którym udział wzięli również: Zastępca Burmistrz Goliny Pani Anna Paszek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Golinie Pan Wojciech Wojdyński, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele oraz pracownicy obsługujący placówki oświatowe z Gminy Golina.
Wszystkich gości powitała dyrektor szkoły w Radolinie Pani Alina Kozłowska. Obchody Gminnego DEN rozpoczęły się od występów artystycznych, w których wystąpiły dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie z klasy II, III oraz klasy VI, przygotowane przez opiekunów: p. E. Napierałę, A. Kołodziejczak, A. Waliniak i B. Jarońską.
Przed wręczeniem nagród oraz listów gratulacyjnych głos zabrał Burmistrz Goliny Pan Mirosław Durczyński, który podziękował wszystkim nagrodzonym za wysiłek włożony w nauczanie i stworzenie właściwych warunków do nauki i zabawy dzieciom i młodzieży naszej gminy, życząc aby wykonywanie zawodu nauczyciela było źródłem dumy i radości oraz społecznego uznania.
W bieżącym roku szkolnym Burmistrz Goliny wręczył 19 nagród, z naszej placówki zostały wyróżnione Pani Alina Kozłowska oraz Pani Emilia Napierała.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
>>> 2023-10-10 --> id: 866
"PSIA LEKCJA" to program edukacyjny o bezpieczeństwie dzieci i psów. Głównym celem programu jest motywowanie uczniów do zaangażowania się w działania pro-zwierzęce, zdobicie wiedzy na temat opieki nad psem i komunikacji z czworonogiem oraz niesienie pomocy dzieciom w szpitalach. W tym roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas I – III przez cały rok będą uczestniczyć w lekcjach oraz spotkaniach online.
W dniu 9 października braliśmy udział w ,,ŚNIADANIU Z HULTAJEM’’. Mogliśmy posłuchać ciekawostek o psach i zobaczyć co psy potrafią. Zadziwiło nas jakich sztuczek mogą się nauczyć i jak potrafią zapamiętać komendy .
Uczestnicząc w programie każdy uczeń zostanie wyposażony w podstawową wiedzę z obszaru potrzeb psa, sposobów komunikacji oraz tego jak może pomagać innym.
Magdalena Lewartowska
>>> 2023-10-09 --> id: 862
Młodzież z klas: VII i VIII pod opieką nauczycielki doradztwa zawodowego p. Bernadety Kucharskiej oraz wychowawczyni p. Marty Pawlaczyk, aktywnie uczestniczyła w szóstej edycji „Nocy Zawodowców” zorganizowanej przez Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie. Impreza odbyła się w ZST im. gen. Prof. A. Kaliskiego w Turku.
W programie wydarzenia znalazło się wiele ciekawych atrakcji. Uczniowie brali także udział w konkursie „Ten zawód brzmi znajomo” oraz w innych quizach dotyczących znajomości zawodów. Celem wydarzenia była popularyzacja szkolnictwa zawodowego, kształcenia branżowego i technicznego wśród uczniów szkół podstawowych.
„Noc Zawodowców” objęta była patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego pana Marka Woźniaka.
Bernadeta Kucharska
>>> 2023-10-05 --> id: 861
Za nami kolejne zajęcia z „Kreatywnej matematyki” w ramach projektu „Kreatywność dzieci w drodze do przyszłości”, które są realizowane przez TPD Oddział Powiatowy w Koninie na terenie Gminy Golina.
„Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego”.
Magdalena Lewartowska
Bernadeta Kucharska
>>> 2023-09-28 --> id: 859
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego dziś w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopca. Dziewczynki z samorządu przygotowały medal SUPER CHŁOPAKA wraz ze słodkim upominkiem.
Chłopcy z każdej klasy sfotografowali się w przygotowanej specjalnie na tę okazję fotoramce.
Marta Kołodziejczak
>>> 2023-09-27 --> id: 858
Co w języku czeskim oznacza KLOKAN?
Co łączy małpę, słonia i fokę?
W jakim języku najdłuższe słowo ma aż 182 litery?
Odpowiedzi na te i inne pytania (na lekcjach języka angielskiego) poszukiwali uczniowie klas 5-8 podczas Europejskiego Dnia Języków, który obchodziliśmy 26 września. Uczniowie klasy 3 realizowali projekt zatytułowany "My imaginary country", podczas którego mieli za zadanie wymyśleć swój kraj, jego flagę oraz jedzenie. Uczniowie klasy 4 wykonali plakat przedstawiający słowo "cześć" w różnych językach wraz z flagami.
Europejski Dzień Języków obchodzony jest w Europie każdego roku od 2001r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Ma on na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy. Różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.
Marta Pawlaczyk
Marta Kołodziejczak