SZKOŁA PODSTAWOWA
im. Marii Konopnickiej w Radolinie
>>> 2024-04-25 --> id: 947
Dzień Języka Angielskiego, który miał miejsce 23 kwietnia, obchodzony jest jako hołd dla tego wszechstronnego języka, który stał się narzędziem globalnej komunikacji. Jest to okazja do refleksji nad wpływem angielskiego na nasze życie codzienne, kulturę i biznes. Warto podkreślić, że angielski to nie tylko język narodowy wielu krajów, ale także język wspierający międzynarodowe porozumienie w dziedzinie nauki, technologii i handlu. Dzień ten to była doskonała okazja do podkreślenia wartości nauki tego języka, promowania kultury anglojęzycznej oraz docenienia bogactwa różnorodności dialektów i akcentów, które czynią język angielski tak interesującym i barwnym.
Podczas lekcji poznawaliśmy wyrazy związane z Wielką Brytanią. Korzystaliśmy z technologii AI oraz stron internetowych. Poznane wyrazy wpisywaliśmy w chmury wyrazowe tworząc unikatowe prace plastyczne. Piekliśmy również muffinki oraz mieliśmy okazję zapoznać się z różnicami występującymi w brytyjskim angielskim i amerykańskim angielskim. Celebrując to święto, rozwiązywaliśmy quizy i graliśmy w interaktywne gry językowe.
Marta Pawlaczyk
Marta Kołodziejczak
>>> 2024-04-25 --> id: 949
„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
Kornel Makuszyński
23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto ustanowione przez UNESCO mające na celu promocję czytelnictwa oraz ochronę własności intelektualnej. Nasi najmłodsi uczniowie mogli uczestniczyć w lekcji bibliotecznej na której poznali historię książki oraz wykonać zakładkę do książki. Wszyscy uczniowie jak również nauczyciele mogli przynieść książę , którą czytają lub przeczytali.
Magdalena Lewartowska
>>> 2024-04-24 --> id: 945
Burmistrz Goliny wydał Zarządzenie nr 18/2024, w którym ogłosił konkurs na radnych Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz określił harmonogram przeprowadzenia wyborów.
Radnym może zostać uczeń/uczennica klasy VII lub VIII szkoły podstawowej oraz młodzież do 18-go roku życia z terenu gminy Golina.
Kandydaci na radnych zgłaszają się poprzez przesłanie lub dostarczenie wypełnionego formularza zgłoszeniowego do szkoły w okręgu wyborczym, do którego przynależą, według wzoru, który stanowi załącznik nr 2 do Statutu. Przekazanie formularza zawierającego podpisane oświadczenia i zgody jest warunkiem niezbędnym do objęcia mandatu radnego.
Termin składania zgłoszeń przez kandydatów na radnych – 07-05-2024r.
Ogłoszenie list nowych radnych MRG w Golinie na IV kadencję (2024-2026) - 21-05-2024r.
Link do formularza -> Formularz zgłoszeniowy
>>> 2024-04-23 --> id: 944
Cała społeczność szkolna brała udział w akcji „Żonkile” z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Dlaczego żonkile? Ponieważ żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.
Akcji „Żonkile” od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Bernadeta Kucharska
>>> 2024-04-22 --> id: 943
19 kwietnia z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy Dzień Dresa. Aby uniknąć niezapowiedzialej kartkówki albo odpowiedzi ustnej w tym dniu najbardziej wskazanym strojem był oczywiście wygodny i niezawodny dres.
Opiekun Samorządu
Marta Kołodziejczak
>>> 2024-04-12 --> id: 941
Nie ulega wątpliwości, że przygotowanie uczniów do świadomego, samodzielnego wyboru dalszej ścieżki kształcenia, planowanie kariery, podejmowanie decyzji edukacyjnych i zawodowych, uwzględniających znajomość własnych zasobów oraz pozyskanie informacji na temat rynku pracy to priorytety, które przyświecały „Gminnemu Forum Szkół Ponadpodstawowych”.
To wyjątkowe wydarzenie odbyło się 12 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Radolinie.
Spotkanie to zorganizowane zostało po raz pierwszy z myślą o uczniach klas ósmych z placówek oświatowych z terenu gminy Golina.
Swoja ofertę edukacyjną zaprezentowało wówczas 11 szkół ponadpodstawowych:
• I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki,
• II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego,
• III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida,
• Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika,
• Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica,
• Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego,
• Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego,
• Zespół Szkół Technicznych w Koninie,
• Rzemieślnicza Szkoła Branżowa w Koninie,
• Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie,
• Zespół Szkół Ekonomicznych im. Maksymiliana Jackowskiego w Słupcy.
Sprawny przebieg spotkania, które swoją obecnością zaszczycił burmistrz Mirosław Durczyński, koordynowali nauczyciele doradztwa zawodowego ze szkół podstawowych w gminie Golina - Bernadeta Kucharska (główny organizator), Kinga Lewicz i Przemysław Ciesielski.
Na pewno poszczególne prezentacje ofert edukacyjnych oraz indywidulane rozmowy przy stoiskach były doskonałym pomysłem na to, by rozwiać wszelkie wątpliwości ósmoklasistów, co do wyboru ścieżki kształcenia i przyszłego zawodu.
Bernadeta Kucharska SP Radolina
Kinga Lewicz SP Kawnice
Przemysław Ciesielski SP Golina i SP Przyjma
>>> 2024-04-08 --> id: 940
,,Moje zdrowie, moje prawo"
Corocznie, od 1948 r., w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obrębie zdrowia publicznego na świecie.
Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia 2024 „Moje zdrowie, moje prawo”.
Na całym świecie prawo milionów ludzi do zdrowia jest coraz bardziej zagrożone. Choroby i katastrofy są głównymi przyczynami śmierci i niepełnosprawności. Konflikty niszczą życie, powodując śmierć, ból, głód i cierpienie psychiczne. Spalanie paliw kopalnych powoduje jednocześnie kryzys klimatyczny i odbiera nam prawo do oddychania czystym powietrzem, a zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz zabija życie co 5 sekund.
Aby stawić czoła tego typu wyzwaniom, Światowy Dzień Zdrowia w 2024 r. brzmi: „Moje zdrowie, moje prawo”.
Tegoroczny temat został wybrany tak, aby bronić prawa każdego i wszędzie do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.
Prawo do zdrowia jest ściśle powiązane i zależne od realizacji innych praw człowieka, w tym prawa do życia, wyżywienia, mieszkania, pracy, edukacji, prywatności, dostępu do informacji oraz wolności zrzeszania się, zgromadzeń i przemieszczania się.
Potrzeby zdrowotne milionów ludzi na całym świecie nie są zaspokajane z powodu nierówności, dyskryminacji i łamania praw człowieka. Wyobrażamy sobie świat, w którym wszyscy ludzie osiągają najwyższy możliwy standard zdrowia i dobrego samopoczucia, gdzie celebrowana jest wszelkiego rodzaju różnorodność, prawa człowieka są promowane, chronione i przestrzegane, równość płci i równość w zdrowiu są normą oraz bariery dla zdrowia i dobrostanu są usuwane.
Żródło: https://www.who.int/news-room/events/detail/2024/04/07/default-calendar/world-health-day-2024-my-health-my-right
Bernadeta Kucharska
>>> 2024-04-01 --> id: 942
Dnia 26 marca b.r. uczennice klasy siódmej naszej szkoły: Dominika Grzesiak, Zuzanna Kurleto i Wiktoria Urbańska wzięły udział w kolejnej edycji konkursu wiedzy pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” na szczeblu gminnym, który odbył się gościnnie w Szkole Podstawowej im. M.C. Skłodowskiej w Przyjmie. Turniej ten dotyczył znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożarów, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Miał on formę pisemnego testu zawierającego 20 pytań zamkniętych. Najwyższy wynik z naszej szkoły uzyskała Wiktoria Urbańska. Uczennice za udział zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami. Gratulujemy odwagi zmierzenia się z tak rozległą wiedzą pozaszkolną!
Agnieszka Waliniak