Logo Szkoły

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. Marii Konopnickiej w Radolinie

Godło Polski Gmina Golina BIP
spradolina
^

AKTUALNOŚCI

Znaleziono 611 aktualności
nowsze   starsze


Kochani Uczniowie!

>>> 2021-03-03 --> id: 608

zdjęcieimgimg

Zamieszczamy Wam ciekawe plakaty z informacjami dotyczącymi nadużywania smartfonów oraz sposobów rozwiązywania tego typu problemów. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i wcielenia ich w codzienne życie.

Życzymy Wam dużo zdrowia!

„Przyjaciele Zippiego”

>>> 2021-03-01 --> id: 607

zdjęcieimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimg

26 lutego w naszej szkole odbyło się interesujące spotkanie wprowadzające do realizacji programu „Przyjaciele Zippiego”.
„Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi.

Uczniowie klas I-III i przedszkoli mieli okazję zobaczyć patyczaki. O tym, w jaki sposób hodować patyczaki i zajmować się nimi opowiedziała Pani Agnieszka - studentka medycyny weterynaryjnej. Bo Zippi – to patyczak, ulubieniec Tiga, jednego z bohaterów opowiadań w programie, który zamieszkał w naszej szkole.
Dodatkowo uczniowie dowiedzieli się jak dbać o zwierzęta domowe: psy, koty, a także mogli zbadać kurę, usłyszeć jak bije jej serce. Przymierzali również fartuch weterynaryjny i poznali jak działa stetoskop.

Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu, opowiadały o zwierzętach, które mają w domu i zasypywały Panią Agnieszkę pytaniami. Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Pozwoliło uczniom na poznanie szczegółów dotyczących patyczaków i innych owadów, zwierząt oraz ciekawego i odpowiedzialnego zawodu.

Bernadeta Kucharska

Szanowni Państwo!

>>> 2021-02-23 --> id: 601

zdjęcie

Na podstawie Zarządzenia Nr 6/2021 Burmistrza Goliny z dnia 29 stycznia 2021 r. zostały ustalone terminy przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2020 do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Golina.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze terminy:
- złożenie przez rodziców deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2021/2022 – od 22.02.2021 r. do 26.02.2021 r.
- złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola lub oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym – od 01.03.2021 r. do 19.03.2021 r.
- złożenie wniosku o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym – od 01.03.2021 r. do 19.03.2021 r.

Cały dokument Zarządzenia Nr 6/2021 wraz z Załącznikami Nr 1 i Nr 2 dotyczącymi dalszego postępowania rekrutacyjnego znajduje się w zakładce Dokumenty.

W tej samej zakładce dostępne są również wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola lub do klasy I oraz załączniki do tych wniosków.

23 LUTEGO OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

>>> 2021-02-23 --> id: 605

zdjęcieimgimgimg

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – święto obchodzone 23 lutego po ustanowieniu przez Ministerstwo Zdrowia od 2001 roku. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.

DEPRESJA – to choroba cywilizacyjna, złożona i trudna do konkretnego zdiagnozowania. To grupa różnych zaburzeń zarówno psychicznych jak i fizycznych
a obniżony nastrój: smutek, przygnębienie, niska samoocena, niezdolność do przeżywania przyjemności to tylko niektóre z nich.

DEPRESJA – nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci
i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.

DEPRESJA – to wciąż choroba wstydliwa, co powoduje blokadę, nieuzasadniony wstyd przed zwróceniem się o pomoc do lekarza psychiatry, czy podjęciem leczenia. To często również brak zrozumienia, akceptacji wśród bliskich. Jak często słyszymy tzw. dobre rady w stylu: weź się w garść, nie pieść się, zrób coś ze sobą-weź kąpiel, pobiegaj, idź na spacer, ogarnij się, nie leń się, pozbieraj się i inne. NA DEPRESJĘ NIE POMOGĄ DOBRE RADY. NIE UDZIELAJ DOBRYCH RAD –POWODUJE TO ZWIĘKSZENIE POCZUCIA WINY, ZMNIEJSZENIE SAMOOCENY, WYCOFANIE, OSAMOTNIENIE (pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego).

Depresja u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wiąże się z długotrwałym obniżeniem nastroju. W przeciwieństwie do osób dorosłych u dzieci mogą nasilić się zachowania agresywne, destrukcyjne, autodestrukcyjne i buntownicze, a także wzrasta drażliwość. Takie objawy nie mieszczą się w ramach klasyfikacji dotyczącej depresji. W związku z tym zdarza się, że u dzieci cierpiących na depresję stwierdza się zaburzenia zachowania lub nadpobudliwość psychoruchową, na przykład ADHD

Pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów. Jeśli jednak przez co najmniej 14 dni występuje 5 spośród niżej wymienionych symptomów wyszczególnionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oznacza to, że należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza:
- jesteś smutny przez większą część dnia, niemal codziennie. Często płaczesz.
- nic Cię nie cieszy. Nie jesteś zainteresowany wykonywaniem codziennych czynności przez większą część dnia, prawie każdego dnia.
- czujesz się zmęczony prawie każdego dnia.
- twój apetyt się zmienił, straciłeś lub przybrałeś na wadze.
- źle sypiasz, cierpisz na bezsenność lub nadmierną senność.
- czujesz się podniecony lub niespokojny, inni też to zauważają.
- masz trudności ze skupieniem uwagi i myśleniem niemal każdego dnia. Nawet proste zadania wydają się trudne do rozwiązania, a decyzje niemożliwe do podjęcia.
- czujesz się bezużyteczny i masz poczucie winy prawie codziennie.
- odczuwasz napięcie.
- myślisz o śmierci, o samobójstwie.
NIE LEKCEWAŻ TYCH OBJAWÓW SKORZYSTAJ Z POMOCY LEKARZA SPECJALISTY !

Informacje i wsparcie trudności wynikających z zaburzeń depresyjnych dostrzeżonych u dzieci można uzyskać przez kontakt online :strona www.116111.pl oraz www.800100100.pl.

Nieleczona depresja może się nasilać. Czym wcześniej udasz się do lekarza i rozpoczniesz leczenie tym większe są szanse na trwały powrót do zdrowia.
Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA 22 654 40 41 czynny w poniedziałki w godzinach 17.00 – 20.00.

Pedagog szkolny


Bernadeta KucharskaŹródła:
https://forumprzeciwdepresji.pl/depresja/o-chorobie/czy-to-juz-depresja

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców

>>> 2021-02-23 --> id: 606

zdjęcie

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi programu "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców".

Konkurs plastyczny

>>> 2021-02-18 --> id: 604

zdjęcieimg

Dom Kultury w Golinie zaprasza przedszkolaków oraz uczniów klas I-VIII do udziału w konkursie! Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się na załączonym plakacie, a karta zgłoszeniowa oraz regulamin konkursu dostępne na stronie internetowej Domu Kultury https://dkgolina.pl/n,konkurs-plastyczny-marzanna

Walentynki 2021!

>>> 2021-02-15 --> id: 603

zdjęcieimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimg

W naszej szkole dziś Walentynkowo :)


nowsze  nowsze   starsze  starsze